تبلیغات
قالب وبلاگ
.

.
نویسندگان
مطالب مفید
سایتهای مفید
پیوندهای روزانه

كیت بقاء در كوهستان؛ لازمه همراه در برنامه های کوهنوردی:

بی تردید دست یابی به دانش و مهارت بقا در کوهستان و دیگر محیط های طبیعی، بر آموزش هر مهارت دیگری اولویت دارد. در روند آموزش نجات در کوهستان نیز نخستین مهارتی که به نجاتگران می آموزند توانایی بقا و زنده ماندن در شرایط دشوار محیطی است. پس همان گونه که نجاتگران نخست به مهارت های بقاء مجهز می شوند و سپس فنون جستجو و نجات را فرا می گیرند،

کوه نوردان و دیگر کاربران طبیعت نیز باید نخست ظرفیت های بقاء در محیط های طبیعی را به دست آورند و پس از آن به یادگیری تکنیک های حرکت در خاک، سنگ، برف و یخ بپردازند. یكی از موارد حائز اهمیت حفظ بقاء دركوهستان كیف كمك­های اولیه(یا كیت كمك های اولیه) و كیت بقاء می باشد و از آنجا كه کیت بقاء با کیف کمک های اولیه تفاوت دارد. در این مقاله كیت بقاء مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

مقدمه : 
با توجه به شرایط خاص و متفاوت كه در ورزش کوهنوردی حاكم است و همچنین حادثه خیز بودن بالقوه محیط کوهستان و عدم دسترسی به مراکز درمانی، لازم است تمامی دوست داران این ورزش دانسته­های خود را در مورد این خطرات و نحوه جلوگیری از آنها و در مرحله بعد درمان صدمات ناشی از اینگونه حوادث افزایش دهند.از طرفی باید گفت در برنامه های کوهنوردی علاوه بر وسایل کمک های اولیه، وجود یك کیف بقاء ضروری می باشد،

کیت بقا (Adventure Kit) بر مبنای محیا کردن خودمان برای بدترین شرایط است. این جعبه که از نام آن مشخص است برای مواقعی تهیه و در تمامی برنامه ها حمل می شود که ادامه حیات ما به شکل جدی به خطر افتاده باشد.طراحی برای شرایط خاص و یا سخت چیزی نیست جز پیش بینی چیزی كه ممكن است اتفاق بیفتد و شما را در شرایط سخت قرار دهد و مرحله بندی كردن برای افزایش دادن شانس زنده ماندن. بنابراین ، طراحی به معنای آماده شدن است. آماده شدن یعنی داشتن وسایل لازم برای زنده مانــدن و دانستـن این كه چگونه از آنها استفاده كرد. 
طراحی جزئی نگر و دقیق در تمامی شرایط خصوصاً شرایط خاص و سخت بسیار ضروری است. گنجاندن ملاحظات مربوط برای زنده ماندن در طی برنامه كوهنوردی در ضمن طراحی شانس شما برای زنــده ماندن در شرایــط اضطراری را تقویت می كند. مثلاً اگر وظیفه شما ایجاب می كرد كه شما در یك محل كوچك و بسته باشید كه نتوانید مقدار زیادی بار به آنجا ببرید، طراحی كنید كه كجا می توانید شما كوله پشتی و سایر تجهیزات خود را قرار دهید. آنها را در جایی قرار دهید كه مانع خارج شدن سریع شما از محل نگردد و در عین حال آماده استفاده ودست پیدا كردن سریع نیز باشید. 
یك بُعد مهم در طراحی در نظر گرفتن ملاحظات بازدارنده پزشكی است. آماده كردن و حمل نمودن یك كیت بقاء به همان اندازه مهم است كه ملاحظات مطرح شده در بالا. كیت بقاء در بسیاری از شغل ها و حرفه ها و همچنین بر اساس موقعیت جغرافیایی تعاریف خاص خود را داشته و اجزاء تشكیل دهنده آن­ها متفاوت می­باشد. از جمله كیت بقاء در آتش نشانی، كیت بقاء در امور نظامی،كیت بقاء در سفر، كیت بقاء در خودرو، كیت بقاء در كوهستان، كیت بقاء در كویر.... باید گفت در تمامی برنامه های كوهنوردی نیاز به كیت بقاء وجود دارد، طراحی و تجهیز كیت بقاء برای برنامه­های مختلف از یك روزه تا چند روزه و در شرایط مختلف آب و هوایی و جغرافیایی متفاوت خواهد بود، اگر شما بدانید كه این كیت ها محتوی چه چیـزهایی هستند،

این به شـما كمك می كند تا كیت خود را طراحی كرده و آماده سازید.حتی كوچــك ترین كیت، اگر درست تهیه شده باشد، وقتی كه با مشكل مواجه می شوید بسیار باارزش است. قبل از تهیه كیت خود ، به نوع برنامه خود و شرایط حاكم بر برنامه باید توجه كرد. از آنجا كه یكی از موارد حائز اهمیت حفظ بقاء دركوهستان كیف كمك­های اولیه(یا كیت كمك های اولیه) و كیت بقاء می باشد و لازم به ذکر است کیت بقاء با کیف کمک های اولیه تفاوت دارد،به عبارتی کیف کمک های اولیه زیر مجموعه یك كیت بقاء كامل می باشد.لذا ارتقاء سطح علمی و آموزشی کوهنوردان نسبت به طراحی و تجهیز اجزاء این كیت و چگونگی به­كارگیری و استفاده از ابزارهای آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. 
معرفی كیت کامل بقاء: 
کیفی است کوچک که در آن وسایل و تجهیزات مورد نیاز و ضروری یک کوهنورد در آن قرار می گیرد در حقیقت مجموعه­ای است از اجزاء کاربردی و مهم كه هرکدام نقش مفید و ارزشمندی در اجرای برنامه های کوهنوردی دارند (خطر هیچ زمانی خبر نمی­كند) . لازم به ذکر است لوازم کیت بقاء حتی المقدور به صورت انفرادی در کوله هر یک از کوهنوردان باید وجود داشته باشد. چه بسا در بسیاری از برنامه ها اتفاق می افتد که افراد از یکدیگر جدا می شوند و از این­رو داشتن لوازم انفرادی الزامی می باشد، همچنین باید گفت که بعضی از لوازم انفرادی، خاص خود فرد بوده و بر اساس شرایط جسمانی و فیزیکی شخص تهیه می شود که نباید از تجهیزات کیت بقاء دیگران استفاده کرد


نمایی از اجزای کیت بقاء


انتخاب اجزاء و لوازم كیت بقاء

انتخاب اجزاء و لوازم كیت بقاء هرکدام بر اساس تجربه کوهنوردان در طی سالهای متمادی و طولانی و در ارتفاعات مختلف تحت شرایط گوناگون آب و هوایی و جغرافیایی مختلف صورت گرفته است و با گذشت زمان، صاحب نظران و کارشناسان این رشته ورزشی این مجموعه را تکمیل تر نموده و با پیشرفت تکنولوژی و آمدن تجهیزات جدید اجزاء آن بروزرسانی خواهد شد. 
در تقسیم بندی محتویات این جعبه معمولا آنها را به چند دسته تقسیم می کنند: 
- تجهیزات ارسال سیگنال (SIGNALING) : مانند سوت، آیینه 
- تجهیزات مواقع ضروری ( EMERGENCY DEVICES ): مانند چاقو، کبریت ضد آب، فندک، قطب نما، شمع 
- تجهیزان ایجاد جان پناه (SHELTER AND PERSONAL PROTECTION ) : پتوی نجات 
- غذا و آب (WATER & FOOD ) : چای، نمک و شکر بسته بندی شده. 
- پزشکی (Medical): چسب زخم 
- سایر تجهزات چند منظوره (MISCELLANEOUS & MULTI-PURPOSE ): کاغذ و قلم آب بندی شده، سنجاق قفلی، گیره کاغذ، نایلون بزرگ، طناب نازک، مقداری مفتول نازک

اجزاءكیت بقاء: 
انتخاب اجزاء و لوازم كیت بقاء هرکدام بر اساس تجربه کوهنوردان در طی سالهای متمادی و طولانی و در ارتفاعات مختلف تحت شرایط گوناگون آب و هوایی و جغرافیایی مختلف صورت گرفته است و با گذشت زمان، صاحب نظران و کارشناسان این رشته ورزشی این مجموعه را تکمیل تر نموده و با پیشرفت تکنولوژی و آمدن تجهیزات جدید اجزاء آن بروزرسانی خواهد شد. درپایان این مقاله لیستی از این لوازم نام برده شده است .لازم به ذكر است این لیست مربوط به یك پك پیش بینی شده در برنامه های بین 5000 تا 6000 متر به مدت 20 روز می باشد.

توصیه های ویژه 
· آگاه باشید که خطر هیچگاه خبر نمی­کند. 
· در آماده سازی كیت خود ، وسایلی را انتخاب كنید كه بیش از یك كاربرد دارند . اگر شما دو وسیله دارید كه كار یكسانی می كنند ، از یكی از آنها برای كار دیگری استفاده كنید . 
· وسایل را دولا نكنید زیرا سبب افزایش وزن و اندازه كیت می شوند. 
· كیت شما نیاز به ارزیابی دارد ، شما فقط به وسایلی نیاز دارید كه نیاز شما را برطرف می كنند 
· یك جعبه یا وسیله­ای می خواهید كه آن وسایل را در خود نگه دارد . برای این جعبه شما می توانید یك جعبه نظیر كمكهای اولیه یا وسیله مناسب دیگری انتخاب كنید . این جعبه باید : 
ü ضد آب 
ü به راحتی قابل حمل یا متصل كردن به بدن 
ü قابلیت دسترس آسان 
· محیط در انتخاب وسایل مورد نیاز در كیت شما نقش اساسی دارد . شما چقدر تجهیزات در كیت بگذارید ؟ پس شرایط و محیط را از قبل ارزیابی كنید. 
· همواره وسایل كیت خود را به صورت لایه لایه بچینید و مهمترین وسایل را در دسترس قرار دهید
برگرفته از مطالب آموزشی صفحه فروشگاه کوهنوردی همنورد

.: گروه دوچرخه کوهستان توسن :.

لوگو گروه توسن

>
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات