تبلیغات
قالب وبلاگ
.

.
نویسندگان
مطالب مفید
سایتهای مفید
پیوندهای روزانه

سبک به کوه بروید: حمل بار زیاد هنر نیست . . . .

متناسب نبودن وزن کوله پشتی با توان جسمانی کوهنورد یکی از علل عمده شکست و عدم موفقیت در برنامه های کوهنوردی است.

دوستانی که بدون توجه به آمادگی بدنی خود با حمل کوله های سنگین و در اکثر موارد غیر ضروری نه تنها خود از صعود به قله باز مانده اند بلکه باعث بروز مشکلاتی در ریتم صعود گروه خود نیز شده اند.

البته ذکر این نکته ضروری هست که تشخیص اینکه چه وسیله ای ضروری هست و چه وسیله ای غیر ضروری فقط بستگی به تجربه کوهنورد و شناخت کافی او از کوه مورد نظر- مدت برنامه - وضعیت جوی و نوع فصل صعود- نوع کوله پشتی و مقدار توان جسمی کوهنورد بستگی دارد. چه بسا که یک وسیله در یک برنامه غیر ضروری باشد و در برنامه دیگر ناجی جان کوهنورد باشد .

وزن کوله خالی تان چقدر است؟

کاتالوگ های وسایل همیشه وزن کوله را در قسمت مشخصات ذکر می کنند. نگاه دقیق به اندازه و وزن کوله مهم است. کوله ای که حتی چند اونس سبک تر است می تواند باعث تفاوت آشکاری شود. هر اونس اضافه بر وزن کوله می افزاید ، پس کاستن از وزن را از ابتدا آغاز کنید.اندازه کوله بر حسب اینچ مکعب به اندازه وزن مهم است. اگر کوله شش هزار اینچ مکعب حجم داشته باشد وسوسه خواهید شد که آن را کاملا با وسایل اضافه ای که واقعاً لازم نیستند پر کنید. یک کوه نورد می تواند کوله 3500 اینچ مکعبی را در سفرهای کوتاهتر و کوله 4500 اینچ مکعبی را در سفرهای طولانی تر با خود ببرد. افرادی هم هستند که کوله های خود را اصلاح می کنند. به عبارت دیگر ، بندها ، وصله های اضافی و هر چیزی را که حتی کمترین وزنی را اضافه می کند ، جدا می سازند. بعضی ها توانسته اند با این کار حدود یک پوند از وزن شان را کم کنند. در هر صورت قبل از جدا کردن این جور چیزها از کوله تازه تان ، با آن به بیرون بروید و امتحان کنید تا مطمئن شوید بندی را که مورد نیاز است جدا نکنید.

در مورد چادرها چی ؟

چهار روش مختلف همراه بردن چادر وجود دارد. سنگین ترین آن چادر دو یا سه نفره چهار فصل خواهد بود. سوالی که باید پرسیده شود این است که آیا این چادر ضروری است . اگر قرار است این سفر در طول تابستان انجام گیرد جواب یقینا" نه خواهد بود.اگر این سفر شامل دو یا سه نفر است پس یک چادر دو یا سه نفره سه فصل در مقایسه با این که هر فرد چادر خودش را حمل کند سبک تر خواهد بود.

اگر کوه نوردی انفرادی است چادر یک نفره عالی است. با وجود این ، این کار کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید سبک ترین سیستم چیزی است که کوه نوردان به طور معمول از آن استفاده می کنند.

Bivy sack به طور ساده کیسه ای است که روی کیسه خواب تان را می پوشاند و تا روی صورتتان قرار می گیرد.این کیسه ها ضد آب و فوق العاده سبک هستند. در نتیجه بسیاری از افراد این روکش چادر را با خود می برند چون بسیار سبک هستند. بهرحال ، در باران شدید این روکش ها راحت نیستند. داخل آن خوردن و آشامیدن ممکن نمی باشد.

چه لباسی باید بیاوریم؟

سیستم لایه ای موثرترین پوشش برای سفرهای به طبیعت است. به عبارت دیگر از زیر با گرم نگهدارنده ها شروع کنید بعد یک لایه لباس زود خشک شونده از جنس پارچه با فناوری بالا مانند microfleece یا Scholler بپوشید. روی این لباس فرد می تواند ژاکت پشمی و بارانی اضافه کند. چند جفت جوراب اضافی داخل کوله تان بگذارید و اینها حقیقتاً تمام چیزهایی هستند که یک کوه نورد لازم دارد.

گاهی این سوال پیش می آید که اگر تنها لباس مان خیس شود باید چکار کنیم. پاسخ ساده است. کیسه خواب شما فقط برای خوابیدن نیست و بلکه برای خشک کردن لباس هم هست. هر شب لباس خیس را باید در ته کیسه خواب قرار دهید. حرارت بدن اکثر پارچه های با فناوری بالا را یک شبه خشک خواهد کرد. دیدن افرادی که با خود شلوار جین ، تی شرت و کفش های اضافی و انواع وسایل عجیب با خود می آورند چیزی عادی است. هیچ چیز اشتباهی در کار نیست، فقط اینکه این وسایل به غیر از آسایش انسان برای مورد دیگری لازم نیست. اگر سبک رفتن درست است ، پس هر چیزی که مطلقا ضروری نیست باید کنار گذاشته شود.

چه نوع مواد آشپزی را بیاوریم؟

برخی افراد آشپز کوهستان هستند. آنها تمام انواع ادویه جات و غذاهای با کیفیت بالا را همراه خود می آورند. بار دیگر، چیز اشتباهی در این کار نیست ... تنها موضوعی است مربوط به اینکه یک کوه نورد چقدر بار را می خواهد حمل کند. بسیاری از کیت های آشپزی دارای چندین ظرف می باشد. اگر غذا ساده است – که معمولا هم این گونه است – پس یک ظرف تنها کفایت می کند. تنها وسیله آشپزخانه مورد نیاز یک قاشق است. چاقوی جیبی معمولا نقش هر چیز دیگری که مورد نیاز است را بازی می کند.

برای کاستن باز هم بیشتر از وزن ، رفتن به طبیعت بدون ظرف ، اجاق یا سوخت امکان پذیر است. می توانید غذاهای آماده و سرد همراه خود ببرید. به هر حال گفته می شود اگر هوا سرد است یا فرد در برف سفر می کند ، اجاق وسیله خوبی است. چای یا کاکائو داغ می تواند نجات بخش باشد.

سبک کردن کوله مهارتی است که یادگیری آن سالها زمان و سفرهای زیادی می طلبد. به تدریج با کم کردن از وسایل و لوازم راحتی شروع کنید. بعد کار را با حرکت به سوی کوله فوق سبک ادامه دهید. با گذشت زمان یاد خواهید گرفت که واقعاً به چه چیزی نیاز دارید و چه چیزی را لازم ندارید. و با فراگیری آن کوله تان تقریبا وزنی نخواهد داشت .

نویسنده : جیسون د. مارتین

.: گروه دوچرخه کوهستان توسن :.

لوگو گروه توسن

>
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات