تبلیغات
قالب وبلاگ
.

.
نویسندگان
مطالب مفید
سایتهای مفید
پیوندهای روزانه

در شروع دوچرخه سواری كوهستان شما به یك سری لوازم و تجهیزات نیاز دارید تا در مواجهه با مشكلات و شرایط گوناگون از آنها بهره گرفته و یا دوچرخه سواری خود را لذت بخش تر نمایید این ها لوازم اساسی برای یك دوچرخه سوار هستند و بدون داشتن آنها دوچرخه سواری یعنی یك خطر بزرگ . پس در این قسمت درباره امكانات و تجهیزات موردنیاز جانبی در دوچرخه سواری كوهستان صحبت خواهم نمود .

*تلمبه و لوازم پنچرگیری : یكی از مهم ترین و حیاتی ترین وسایل موردنیاز در دوچرخه سواری كوهستان مخصوصا در برنامه هایی كه به نقاط دوردست از شهر سفر می كنید تلمبه و لوازم پنچرگیری می باشد ؛ تلمبه باید سبك ، كوچك و قابل حمل بوده و هم چنین ویژگی باد زدن به هر دو نوع سر تیوپ های موتوری و سوزنی را داشته باشد . تلمبه های مخصوص دوچرخه قابلیت بسته شدن بر روی تنه دوچرخه و یا جای قمقمه را دارند كه حسن آن راحتی دسترسی به تلمبه و عیب آن افتادن از روی دوچرخه در تكانهای شدید و یا خاك گرفتن و گلی شدن آن می باشد . از دیگر وسایل موردنیاز پنچرگیری تیوپ اضافی سالم و 3 عدد تایلیور می باشد كه از تایلیور برای در آوردن لاستیك از داخل طوقه استفاده می شود ، شما باید علاوه بر وسایل فوق تعدادی وصله پنچرگیری آماده كه در بازار موجود است و چسپ پنچرگیری و سمباده جهت زبر نمودن محل پنچری به همراه داشته باشید .

نكات: 1) برای كمتر درگیر شدن با پنچری می توانید از تیوپ های سنگی كه مقاوم تر و البته سنگین تر از تیوپ های معمولی هستند استفاده كنید . 2) در برنامه های طولانی مدت دوچرخه سواری كه در مناطق دوردست ، مرتفع و ناهموار كوهستانی  ركاب می زنید حداقل دو تیوپ اضافی با خود داشته باشید . 3) بهترین محل برای قرار دادن وسایل پنچرگیری خود كیف مخصوص زیر زین می باشد .

*آچار های چندكاره مخصوص دوچرخه : از دیگر تجهیزاتی كه شما را در مواجهه با نواقص احتمالی در دوچرخه سواری یاری می نماید آچار های چندكاره مخصوص دوچرخه است كه این آچار شامل آچار آلن در شماره های موردنیاز برای دوچرخه ، پیچ گوشتی دوسو و چهارسو ، آچار زنجیر و ... می باشد .

*كیف زیر زین : یك كیف زیر زین خوب باید محكم به زیر زین بسته شود ( نوع مرغوب آن از نوع كلیپسی می باشد )و در عین حال كه از  سایز مناسبی برخوردار است جادار باشد . در كیف زیر زین خود علاوه بر وسایل پنچرگیری كه ذكر شد باید آچار چندكاره مخصوص دوچرخه ، سیم ترمز ، آچار فرانسه كوچك ، روغن دان و ... داشته باشید .

نكات : 1) آچار های دیگری را كه موردنیازتان خواهد شد به همراه داشته باشید . 2) بهترین روغن دان برای شما ظرف قطره چشم می باشد . 3) از روغن های با شماره پایین كه به خود گرد وغبار نمی گیرند استفاده كنید .

*قمقمه آب : یكی از مواد موردنیاز بدن آب می باشد كه برای انسان جنبه حیاتی دارد پس حتی اگر می خواهید 20 متر ركاب بزنید قمقمه آب را به همراه داشته باشید ؛ یك قمقمه خوب باید سبك باشد ، مقاوم باشد ، از مواد درجه یك ساخته شده باشد ، درپوش دار باشد ، به حد كافی بزرگ باشد و ...

نكات : 1) در صورت نداشتن قمقمه آب دوجداره كه توانایی حفظ درجه آب را برای ساعاتی دارند ؛ می توانید از پارچه ای حوله ای به عنوان كاور برای قمقمه خود استفاده كرده و با خیس كردن كاور حوله ای ، دمای آب سرد درون قمقمه خود را برای مدتی حفظ نمایید . ارزش این كار را در گرمای طاقت فرسای ظهر یك روز تابستانی كه در حال دوچرخه سواری هستید خواهید فهمید . 2) پس از هر برنامه قمقمه خود را شسته و در معرض هوا كاملا خشك نمایید .3) در برنامه های دوچرخه سواری طولانی مدت از دو قمقمه آب استفاده كنید .

*چراغ خطر و روشنایی :

ابتدا هرگونه دوچرخه سواری در شب را ممنوع اعلام می كنم اما در بعضی از برنامه ها و بعضی از شرایط مجبوریم كه در شب دوچرخه سواری كنیم؛ پس برای این كار نیاز به چراغ خطر پشت و روشنایی جلو داریم . هم اكنون انواع گوناگونی از این نوع از چراغها  در مدل های مختلف در بازار موجود می باشد . چراغ روشنایی مخصوص دوچرخه بر روی فرمان نصب می شود و حالت كشویی داشته و به عنوان چراغ قوه نیز در كمپهای شبانه  فابل استفاده است و از چراغ خطر نیز كه اغلب LED  های قرمز رنگ داشته و چشمك زن می باشد در پشت دوچرخه استفاده می گردد . البته چراغ پیشانی های مخصوص كوهنوردی نیز این كارایی را برای شما دارند .

*كیف كمكهای اولیه : داشتن یك كیف كمكهای اولیه كامل در دوچرخه سواری شاید در شرایطی نجات بخش جان شما و یا همركابان شما باشد؛ پس در تهیه این كیف وقت را هدر ندهید . یك كیف كمكهای اولیه كامل باید حاوی چسپ پانسمان ، پد استریل ، تنزیب ،پنبه ،پنس ،قیچی كوچك ، موادضدعفونی كننده مانند بتادین یا ساولن، باند كشی ،باند زخم بندی،قرص های موردنیاز ضروری مانند آسپیرین استامینوفن و ... ،  پودر او ار اس ، كرم ضد آفتاب ، موچین( برای بیرون درآوردن خار )   ،  چاقوی جیبی كوچك، سوت  ( برای اعلام خطر )،وسایل دوخت و دوز  ، كبریت ضد آب، فندك ، الكل جامد، سنجاق قفلی ،  بندكفش اضافی ، تیغ ریش تراشی( برای پاره كردن لباس) ، سیگارت و ترقه ( برای دور نمودن حیوانات وحشی) و... باشد.

*تجهیزات و وسایل مسیریابی و ارتباطی :  تا سالهای اخیر بیشتر از نقشه وكروكی منطقه و قطب نما برای مسیریابی و تعیین جهت استفاده می شد با این كه امروزه نیز استفاده از این وسایل متداول است اما با پیشرفت دانش بشری ، دستگاه GPS یا موقعیت یاب جهانی جای خود را در میان كوهنوردان ، دوچرخه سواران كوهستان و طبیعت گردان باز كرده است و به جای نقشه و كروكی از این وسیله بسیار سودمند استفاده می شود . GPS در انواع مختلفی به بازار عرضه شده است كه با توجه به اطلاعاتی كه به آن داده ایم علاوه بر  تعیین جهت و مسیر و هم چنین با توجه به مدل آن  می تواند درجه دمای محیط ، ارتفاع ، میزان رطوبت و... را در اختیار ما بگذارد . GPS های مخصوص دوچرخه سواری كوهستان نیزبه بازار عرضه شده اند كه به فرمان بسته شده و كاركردهای مفید و مختلفی  دارند . از دیگر وسایل لازم برای سفرهای برون شهری و دوچرخه سواری در  طبیعت  می توان تلفن همراه یا موبایل را نام برد كه در صورت ماهواره ای بودن تلفن همراه شما در هر نقطه از طبیعت امكان برقراری تماس خواهید داشت كه از این نوع تلفن همراه در كشور ما به ندرت یافت می شود .

 

*كیلومترشمار: این وسیله را نیز باید در لیست وسایل ضروری در دوچرخه سواری كوهستان قرار داد چون اگر دوچرخه سواری كوهستان را به صورت حرفه ای دنبال می كنید پس باید از وضعیت تمرینی خود اطلاع داشته باشید و هم چنین پس از برنامه ها ی دو چرخه سواری گزارش سفر خود را تهیه كنید و یا بتوانید در برنامه های طبیعت گردی با دوچرخه از روی گزارش، برنامه را اجرا كنید . كیلومتر شمار ها در مدل های مختلفی وجود دارند كه قیمت آنها از 5 الی 6 هزار تومان شروع شده  و حتی تا 300 هزار تومان نیز ادامه پیدا می كند كیلومترشمارها قابلیت نمایش مسافت طی شده ، سرعت ماكزیمم ، سرعت متوسط، ساعت ، كرونومتر، كل زمان دوچرخه سواری، كالری مصرفی ، و در مدل های پیشرفته تعداد ضربان قلب ، تعداد دورپا ، ارتفاع ، دمای محیط ، میزان رطوبت و ... را دارند .

علاوه بر وسایل فوق تجهیزاتی دیگر نیز موردنیاز برنامه های دوچرخه سواری هستند:

*قفل دوچرخه : اگر قصد طبیعت گردی با دوچرخه و سفرها5ی چند روزه با دوچرخه را دارید به این وسیله در هنگام شب و در كمپهای شبانه احتیاج خواهید داشت .

نكات : 1)  برای قفل كردن و بستن دوچرخه ها به هم در هنگام خواب باید از قفل و البته از نوع كابلی كه جمع شونده هستند و امكان بستن تعداد بیشتری دوچرخه را دارند استفاده كنید . 2) هیچ گاه به خلوت و بكر بودن منطقه اتراقی اعتماد نكنید .

*كاور و روكش تنه :  برای جلوگیری از  خراشیدگی تنه و آسیب دیدن آن مخصوصا در حمل دوچرخه با ماشین در برنامه های دوچرخه سواری استفاده از كاور تنه و پوششهای محافظتی الزامی است . هم چنین می توانید برای حمل و نقل دوچرخه ها از ساك مخصوص دوچرخه نیز استفاده كنید .

*ترك بند ، خورجین و كیف فرمان : در برنامه های دوچرخه سواری برای حمل وسایل موردنیاز خود در آن برنامه می توانید از ترك بند های مخصوص دوچرخه های كوهستان استفاده نمایید كه در مدل های پیشرفته در عین حال كه سبك هستند قابلیت تحمل باری معادل 50 كیلوگرم را نیز دارند. از دیگر وسایل مفید در دوچرخه سواری كیف فرمان است كه هم به فرمان دوچرخه بسته شده و هم به كمر دوچرخه سوار بسته می شود و از آن می توان برای قرار دادن وسایل كوچك و مورداستفاده روزانه همچون چاقوی جیبی ، پول ، تلفن همراه ، تنقلات و ... استفاده نمود؛ لازم به ذكر است در هر برنامه دوچرخه سواری نیز مقداری پول ، كارت شناسایی و قلم و كاغذ به همراه داشته باشید .

.: گروه دوچرخه کوهستان توسن :.

لوگو گروه توسن

>
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات