خوب با یک جستجو در این گوگولی مگولی خیلی چیزها در مورده انتخاب دوچرخه دستگیرم شد که سعی می کنم اونها رو آیتم وار و خیلی خلاصه برای شما دوستان خوبم اینجا بنویسم .

یکی از نکات مهم در هنگام خرید دونستن نکات مربوط به سایز و قد و قواره ی دوچرخه است که باید بدانیم معمولا دوچرخه ها مثل لباس ها دارای سایز هستند که کارخانجات به روش های مختلفی آن ها طبقه بندی می کنند یکی از این روش ها استفاده از حروف سایز بندی S,M,L,XL,XXL می باشد که در اینجا S نشانه SMALL و M نشانه MEDIUM و L نشانه LARGE و XL نشانه XLARGE بوده و خریدار بسته قدش باید اون رو انتخاب کنه این سایز ها بر اساس اینچ از 15 و 17 و 19 و 21 و یا سانتیمتر 41 و43 و 46 و51 تقسیم می شوند .

اگر این سایز ها بر روی تنه دوچرخه حک شده بود که هیچ در غیر اینصورت باید با یک متر فاصله ی توپی تنه تا بست لوله زین را اندازه می گیریم که اگر به اینچ متر کرده باشید به یکی از اعداد 15 یا 17 یا 19 ودر صورت اندازه گیری با سانتیمتر به اعداد 43 یا 46 یا 51 خواهیم رسید .

این اندازه ها رو هم به خاطر داشته باشید که از مدلی به مدل دیگر شاید فرق کنه , پس چه باید کرد ؟؟
روش عملی برای اندازه گیری دوچرخه که فکر می کنم خیلی بهتر از عدد و شماره و اینجور چیزها باشه اینه که بر روی دوچرخه سوار شویم و سپس از روی زین به پایین بیاییم به طوری که شاسی دوچرخه در میان پاهای ما قرار بگیرد در این حالت اگر شاسی با فاق ما ( بین دو پای ما ) تماس داشت یعنی دوچرخه کوچک و اگر تماس نداشته و فاصله اش حدود 2 تا 4 سانتی متر باشد مناسب خواهد بود .

در این بخش به بحث درباره آشنایی با انواع دوچرخه‏های کوهستان که به صورت کامل در مطالب قبلی آمده است و نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستان مناسب خواهم پرداخت.

دوچرخه کوهستان چیست؟ دوچرخه‏ای با طوقه‏هایی به قطر ۲۶ اینچ با سیستم تغییر دهنده دنده‏ها و مقاومتر از سایر دوچرخه‏ها می‏باشد.
دوچرخه سواران حرفه‏ای هیچ گاه دوچرخه خود را همانند یک خریدار معمولی به صورت حاضر و آماده از فروشگاهها تهیه نمی‏کنند بلکه بر حسب نوع فعالیت، وزن، قد، چگونگی مسیر و … انتخاب می‏کنند.

برای خریدن دوچرخه موردنیاز خود ابتدا باید این مسئله را مدنظر قرار دهید که در کجا و در چه حد از آن کار خواهد کشید مثلا فردی مایل است با دوچرخه کوهستان خود از منزل تا محل کارش تردد کند، یا فردی مایل است با دوچرخه خود در جاده‏های ناهموار کوهستانی حرکت کرده و با آن طبیعت گردی کند و یا فردی مایل است در سطح حرفه‏ای و برای شرکت در مسابقات دوچرخه سواری کوهستان از دوچرخه خود استفاده کند؛ همه این افراد باید انتخاب‏هایی جداگانه و متمایز از یکدیگر انجام دهند. برای هر کدام از انتخاب های بالا، دوچرخه‏تان باید دارای معیارهای لازم و ویژه‏ای باشد پس در ابتدا مشخص کنید که در چه سطح و برای چه منظور دوچرخه سواری خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر شما دوستان عزیز ابتدا نگاهی اجمالی به تقسیم بندی متداول انواع دوچرخه‏های کوهستان می‏اندازیم :

۱) دوچرخه های دانهیل: این نوع دوچرخه‏ها مخصوص سراشیبی هستند، دارای کمک فنر‏های خاص و قوی در جلو و پشت تنه بوده و فوق العاده سنگین (بین 25 تا 30 کیلوگرم) و بسیار مقاوم می‏باشند، رکاب زدن با این نوع دوچرخه‏ها در سربالایی تقریبا غیر ممکن می‏باشد (میشه ولی سخته من امتحان کردم شد).

downhill bike

2)دوچرخه های cross country یا استقامتی ( XC ): این دوچرخه‏ها نسبت به دوچرخه‏های دانهیل بسیار سبک بوده و از آلیاژهای مقاوم و سبک ساخته می‏شوند و برای مسافتهای طولانی و جاده‏های کوهستانی سنگلاخ و ناهموار بسیار مناسب بوده و از محبوبترین و پرفروش‏ترین دوچرخه‏های کوهستان می‏باشند‏.

۳) دوچرخه های ATB: این نوع دوچرخه‏ها معروف به دوچرخه‏های شهری هستند و می‏توان آنها را نیز همه کاره لقب داد و می‏توان با آنها در جاده‏های کوهستانی، خیابانها، دشتها، جنگل، کویر و چمنزارها همراه بود اما کارآیی دوچرخه‏های دانهیل و کراس کانتری را در سراشیبی و مسیرهای ناهموار کوهستانی و استقامتی ندارند.

Atb Style Bicycle For Boys

حال پس از مشخص شدن هدف خود از دوچرخه سواری توجه شما را به نکاتی چند در مورد انتخاب و خرید دوچرخه جلب می کنم :

۱) دوچرخه ای شناخته شده را انتخاب کنید.

۲) به خدمات پس از فروش و کارخانه سازنده آن دوچرخه و همچنین گارانتی تنه و قطعات آن توجه کنید.

۳) مهمترین قسمت دوچرخه تنه آن می‏باشد، پس به آلیاژ و مرغوبیت آن توجهی ویژه داشته باشید.

۴) تک تک قطعات دوچرخه را از نظر کیفیت و مرغوبیت و همچنین کارخانه‏های سازنده بررسی نمایید.

۵) به سایز دوچرخه انتخابی خود توجه کرده و دوچرخه‏ای استاندارد و متناسب با قد و جثه بدن خود انتخاب کنید.

۶) به رکاب خور بودن، استحکام، زیبایی و راحتی دوچرخه انتخابی خود توجه کنید.

۷) از set بودن بعضی از قطعات دوچرخه خود همانند طبق قامه ها، زنجیر و شانژمان مطمئن شوید.

۸ ) در انتخاب دوچرخه هرگز فریب تجهیزات اضافی مانند کمک فنر های زیاد، ترک بند، چراغ و … را نخورید.

۹) برای اطلاع بیشتر به سایت‏های اینترنتی کارخانه‏های سازنده دوچرخه و کاتالوگ‏های مخصوص مراجعه کنید.

۱۰) حداقل چندبار به فروشگاه موردنظر مراجعه کرده و دوچرخه انتخابی خود را بررسی نمایید. (خجالت نکشید)

۱۱) در هنگام خرید دوچرخه به همراه فرد مطلع و با تجربه بروید. (در صورت امکان)

پس خرید دوچرخه کوهستان مناسب خود و ورود به دنیای بی‏نظیر دوچرخه سواری کوهستان را به شما تبریک می‏گویم