دوچرخه و امنیت

" وزن همه دوچرخه ها 50 پوند است. یک دوچرخه 30 پوندی به یک قفل 20 پوندی نیاز دارد. یک دوچرخه 40 پوندی به یک قفل 10 پوندی نیاز دارد. یک دوچرخه 50 پوندی به هیچ قفلی نیاز ندارد." «نویسنده ناشناس»

در حالی که تصمیم به اجرای یک سفر زیبا با دوچرخه دارید، به هیچ عنوان تمایل ندارید تا دوچرخه و سایر لوازم خود در طی سفر گم یا سرقت شوند. خبرهای خوبی برای شما داریم تا با چند روش ساده امنیت خود و دوچرخه تان را حفظ و در کمال صحت و سلامت از سفر بازگردید.
اکثر دوچرخه ها در مناطق شهری سرقت می شوند. در سفر با دوچرخه تا حد امکان از شهرها دوری کنید چون در مناطق روستایی (خارج شهر) علاوه بر آرامش و لذت بیشتر، خلافکارهای کمتری وجود دارد.
شما همچنین باید نگران مناطقی باشید که فقر در آنجا رایج می باشد، زیرا دوچرخه شما وسیله بسیار باارزشی برای مردمی است که استطاعت مالی ندارند.
با اینکه برخی از فقیرترین کشورها از امنیت بسیار خوبی بهره مندند با این حال دیده شده است که سارقان در پوشش یک میزبان شریف و بزرگوار اقدام به سرقت دوچرخه کرده اند که بسیار ناخوشایند است.
همچنین مدل دوچرخه شخصی که مسیرهای طولانی را سفر می کند بدلیل تفاوت های زیادی که با مدل دوچرخه های محلی دارد بسادگی هدف افرادی قرار می گیرد که تمایل به سرقت یا سوار شدن به آن را دارند. خوشبختانه در مناطق محلی و کوچک اغلب تمامی افراد برای پلیس و افراد محلی شناخته شده هستند و می توان از طریق آنها دوچرخه گم شده را جستجو نمود.
تمامی این موارد به این دلیل گفته شد تا با کمی احتیاط و عمل به نکات زیر احتمال سرقت را تا حد زیادی کاهش دهید.

• یک قفل خوب تهیه کنید
اگر به دنبال یک قفل کابلی (Cable Lock) هستید، مدلی باریک و به اندازه کافی بلند انتخاب کنید تا حداقل بتواند به دور یک لاستیک و تنه یا خورجین دوطرفه بسته شود. اگرچه قفل های D-lock نیز به نظر انتخاب خوبی میرسند ولی آنها خیلی سنگین بوده و نمی توان در شهرها با تکیه بر آنها، بدون توجه مداوم دوچرخه را ترک کرد، بنابراین ممکن است نیازی به این قفل ها نباشد، درصورتی که قفل های کابلی بهترین انتخاب برای سفر با دوچرخه می باشند.

• یک نگهبان برای دوچرخه تعیین کنید.
اگر برنامه سفر شما دونفری یا به همراه یک گروه انجام می شود، یک نفر را مسئول مراقبت از دوچرخه ها برای مدتی کوتاه تعیین کنید. دوچرخه سوارانی که به تنهایی سفر می کنند نیز می توانند از یک فروشنده محلی بخواهند تا مراقب دوچرخه آنها باشد یا با پرداخت مبلغ اندکی دوچرخه خود را به مأمور امنیت جلوی هتلها، Barها و مناطق گردشگری بسپارید.

• در شهرها هتل (مسافرخانه) کرایه کنید.
با کمپ کردن در شهرها باید تمام توجه خود را معطوف دوچرخه و وسایل خود کنید، به این معنی که مدام باید مراقب این باشید که آیا دوچرخه در جای خود قرار دارد یا خیر. در آن صورت زمانی که قصد ترک محل یا بازدید از جاذبه های دیدنی و گردشگری آن منطقه را دارید باید بدون مراقب دوچرخه را رها کنید، یا در صورتی که استراحت می کنید چه اتفاقی ممکن است برای دوچرخه و وسایلتان بیفتد؟
بهترین راه گذاشتن دوچرخه و وسایل خود در یک اتاق (هتل) و گشت و گذار با پای پیاده خواهد بود.

• مهارت های صحیح قفل کردن را تمرین کنید.
دوچرخه خود را در کنار چیز محکمی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که چرخ ها نیز همانند تنه به خوبی بسته شده اند. سعی کنید دوچرخه خود را در جایی قرار دهید که بیشترین دید را به آن داشته باشید. به یاد داشته باشید که قرار دادن دوچرخه در جلوی یک مغازه شلوغ بهتر از قرار دادن آن در یک کوچه خلوت می باشد. در هنگام اسکان تنبل نشوید و دوچرخه را به میز، درخت یا هر جسم محکم ببندید تا جلوی چشم باشد. اگر چیزی برای بستن دوچرخه به آن وجود نداشت دوچرخه را به چادر خود ببندید تا در صورت تکان خوردن آن متوجه شوید.

• دوچرخه خود را ناخوشایند جلوه دهید.
با نوار روی اسم و مدل دوچرخه را بپوشانید. وسایل جذاب و جلب نظر کننده مانند کیلومترشمار و چراغ ها را از دوچرخه جدا کنید. روی خورجین را با لباس های زیر کثیف بپوشانید. بند رخت ها را به پشت دوچرخه ببندید و لباس ها را برای خشک شدن روی آن پهن کنید.

• در حمل و نقل عمومی بیشتر دقت کنید.
هنگام حمل دوچرخه با قطار و سایر وسایل نقلیه عمومی در صورت امکان دوچرخه را به وسیله نقلیه قفل کنید. صندلی را جدا و فرمان را بچرخانید (با شل کردن پیچ های آن) تا بدین ترتیب جابجایی و سوار شدن به آن ساده نباشد.

نکات و توصیه های تجربی

یک قفل کابلی و یک قفل D-lock (یا U-lock) بهمراه داشته باشید.
در بیشتر موارد از قفل کابلی برای جلوگیری از سرقت در مناطق شلوغ استفاده کنید، اگر قصد ترک دوچرخه را داشتید آنوقت از هر دو قفل برای آرامش خیال استفاده کنید. همچنین از یک هشداردهنده حرکتی (دزدگیر) نیز می توانید استفاده کنید ولی دقت کنید تا آب به داخل آن نفوذ نکند چون موجب از کار افتادن آن خواهد شد.
در صورتی که مجبورید وسایل خود را بر روی دوچرخه رها کنید، با اینکه این کار درستی نیست اما همیشه کیف خود را که شامل پول ها، پاسپورت و دوربین می باشد را همراه خود بردارید. همچنین علاوه بر کیف، کیلومترشمار و سایر وسایل و گجت های الکترونیکی را نیز همراه خود ببرید؛ با اینکار در صورتی که دوچرخه خود را هم از دست بدهید اما چیزهای گرانبها و غیرقابل جایگزین را از دست نداده اید.
همواره وسایل گرانقیمت را در قسمتهایی از کیف و خورجین قرار دهید تا دسترسی به آن آسان نباشد. حدالامکان از یک نگهبان بخواهید تا از دوچرخه شما مراقبت کند. در هنگام کمپینگ مکانی را انتخاب کنید تا حدالامکان مخفی و دور از چشم باشد.
در هنگام شب می توانید با سوراخ کردن وسایل دور ریختنی مانند قوطی کنسور، تن ماهی و... و عبور آنها از داخل یک نخ یا طناب و پیچیدن آن به دور کیسه خواب و دوچرخه خود یک سیستم هشدار امنیتی داشته باشید.
همیشه شماره سریال حک شده بر تنه را با چند عکس واضح از دوچرخه به همراه داشته باشید تا در هنگام بروز سرقت های احتمالی آنها را برای کمک به پلیس در اختیارشان قرار دهید.