تبلیغات
قالب وبلاگ
.

.
نویسندگان
مطالب مفید
سایتهای مفید
پیوندهای روزانه

پزشکی کوهستان

ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد

 

گرچه رو در رویی با سرما برای کوهنوردان اجتناب ناپذیر است اما از راه رسیدن زمستان خطرات مواجهه با سرما را دو چندان می کند.

 اگر به آمار تلفات کوهنوردان در سالهای اخیر نگاهی کنید خواهید دید که  هیپو ترمیا(سرمازدگی ) همواره  در بسیاری از حوادث کوهنوردی چه به عنوان عامل اصلی چه به عنوان عامل فرعی حضوری چشمگیر داشته است و کماکان به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل مرگ و میر کوهنوردان مطرح است.

درگذشت ویکتوریا کیانی راد وامیر احمدی (غار پراو،مهر۸۱) - محمود قدیمی (کل جنو،اذر ۸۴)-  مهدی عزیزی و علیرضا سلیمانی (علم کوه ،دی ماه ۸۵) - خانم محمد نژاد (توچال،اردیبهشت۸۶) -خلیل عبد نکویی (غار پراو،آبان ۸۷)-فرخنده معماری ،آقای ترابی و ساجده کشمیری (دماوند،خرداد ۸۸) و نیز در سایر حوادث کوهنوردی چون درگذشت سامان نعمتی (نانگا پاربات،تیر ماه ۸۷) و یا حتی مهدی اعتماد(اردیبهشت،۸۸) فر و دیگران می توان  حضور جدی و گاه رد پای سرمازدگی را به خوبی دید. به اینها اضافه کنید حوادث زیادی را که گزارش نمی شود و یا به علت اینکه مصدوم از حادثه جان سالم بدر می برد بیان نمی شوند پس شاید بتوان گفت که سرمازدگی بعد از حوادث در کوهنوردی دومین عامل اصلی مرگ و میر کوهنوردان است.

اکنون در آستانه زمستان باید دیگر بار برای مواجهه با سرما آماده شویم گرچه سرما همواره با کوهنوردان است و باید در تمام فصول سال (دقت کنید مرگ و میر های ناشی ازسرما بیشتر در پاییز اتفاق افتاده است) برای مواجهه با سرما آماده بود اما برای جلوگیری از حوادث تلخ گذشته و برای درس گرفتن از آنچه بر سر دوستان و همنوردانمان آمده است  همه باید تلاش کنیم.

از مسئولین فدراسیون کوهنوردی به خصوص کمیته پزشکی آن و نیز کلیه مسئولین هیت ها ،گروهها و باشگاههای کوهنوردی انتظار می رود تا امکان برگزاری دوره های باز آموزی" اصول مواجهه با سرما و سرمازدگی "را برای همه کوهنوردان فراهم کنند. برگزاری این دوره ها باعث می شود تا کوهنوردان با آگاهی بیشتر به کوه بروند و قطعا این افزایش آگاهی می تواند در آینده در ایجاد کوههای ایمن و کم حادثه نقش داشته باشد برگزاری جلسات آموزشی و باز آموزی در آغاز هر فصل به خصوص فصل زمستان نیاز جامعه کوهنوردی است که شاید کمیته پزشکی فدراسیون کوهنوردی بهترین مکان برای برآورده کردن این نیاز به حق و مهم باشد.

از همه کوهنوردان عزیز انتظار می رود تا نسبت به باز خوانی مطالب مربوط به فصل زمستان اقدام کنند

از همه اساتید و پیشکسوتان دوستان وبلاگ نویس و سایر کسانی که در زمینه کوهنوردی صاحب نفوذ و قلم هستند درخواست می کنم تا همه کوهنوردان را به شرکت در کلاسهای آموزشی و نیز بازخوانی مطالب مربوط به سرما و نیز رعایت دقیق آنها ترغیب کنند. چرا که آموزش حتی اگر با بهترین کیفیت هم ارائه شود اما بدون ترویج فرهنگ ایمنی و پایبندی به رعایت اصول آن به نتیجه نهایی نمی رسد .

بنده به عنوان عضو کوچکی از جامعه کوهنوردی حاضرم تا دانسته ها  و تجربیاتم را در اختیار همنوردان عزیر در سرار کشور قرار دهم و همین جا آمادگی خود را  برای برگزاری کلاسهای باز آموزی و آموزشی سرمازدگی در کوهستان در هرجای کشور اعلام می کنم .و امیدوارم سایر دوستان نیز برای کاهش تلفات کوهنوردان دست در دست هم در این راه بکوشند.

 

 قبل از انجام هر صعود به خصوص صعودهای زمستانه اندکی صبر کنید و بیندیشید

1- آیا وسائل زمستانه لازم را به همراه دارید؟

2- اگر به هر علتی برنامه شما طبق پیشبینیهایتان انجام نشد آیا لوازم کافی برای شب مانی ضروری را به همراه دارید؟

(به نظر شما ایا اگر محمود قدیمی- ساجده کشمیری - ترابی -فرخنده معماری - خلیل عبد نکویی و ... دیگران حداقل وسایل لازم را به همراه داشتند هنوز در بین ما نبودند.) 

3- آیا لوازم روشن کردن آتش و سوخت کافی به همراه دارید؟

4- آیا غذای کافی به همراه دارید می دانید که گرسنگی به راحتی شما را در برابر سرما از پا می اندازد؟

5- اگر لباسهایتان در برنامه خیس شد آیا لباس خشک اضافه به همراه دارید؟

6- ایا کوله پشتی و سایر وسائلتان را به اندازه کافی عایق بندی کردید تا در برنامه خیس نشوند؟

7- و نهایتا آیا سرمازدگی قاتل خاموش را خوانده اید و می دانید در مواجهه با سرما چه باید بکنید؟

به خاطر داشته باشید هیچ کوهی ارزش آسیب دیدن را ندارد اگر بی پروا به کوه بروید سرما چون دشمنی چیره دست شما را از پا می اندازد. اگر این کارها را نکرده اید صبر کنید وباز گردید زمستان هنوز ادامه دارد  و فرصت برای کوهنوردی بی خطر برای شما باقی است .

تهیه و تنظیم استاد افشین رمضانی

 

.: گروه دوچرخه کوهستان توسن :.

لوگو گروه توسن

>
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات