تبلیغات
قالب وبلاگ
.

.
نویسندگان
مطالب مفید
سایتهای مفید
پیوندهای روزانه

راهنمای انتخاب خورجین و کیف دوچرخه

 

اگر شما از دوچرخه تان برای سفرهای شهری و سفرهای طولانی تر استفاده می کنید به چیزهای بیش از تیوب و لوازم پنچرگیری نیاز دارید. با اینکه یک کوله پشتی یا کیف بند دار مناسب هستند، اما گاهی اوقات سبد یا کیف های مخصوص دوچرخه بهترین گزینه می باشند.

 
انواع کیف دوچرخه

هر فرد استفاده خاصی از دوچرخه خود دارد، اما در اینجا انواع کیف ها را برای کاربردهای مرسوم شرح می دهیم.

 
باربند عقب و جلو

باربند عقب

یک باربند (ترک بند) امکان قرار دادن وسایل را روی یک چارچوب محکم فراهم می سازد. در آب و هوای خوب، لوازم روی باربند می توانند مستقیماً و بدون نیاز با کاور روی باربند بسته شوند. برای محافظت از وسایل در آب و هوای بد یا در کنار هم نگهداشتن لوازمی که احتمال گم شدن دارند، می توان کیف های صندوقی یا خورجین ها را به سادگی روی باربند عقب متصل نمود. باربندها امکان حمل ایمن بار با حفظ تعادل(نقسیم وزن) را در هر شرایطی مهیا می کنند.

 


 

نکات لازم در هنگام خرید باربند:
- باربندهای عقب اغلب برای حمل بارهایی با وزن 10 تا 25 کیلوگرم طراحی شده اند که در موارد بسیاری کافی به نظر می رسند.
- تعدادی از مدل های خاص قادر به حمل باری معادل 40 کیلوگرم می باشند. این باربندها 3 نقطه حمایت در هر طرف برای اتصال خورجین دارند در حالی که مدل های دیگر 2 نقطه حمایت دارند.
- اکثر دوچرخه های قسمت های مخصوصی برای بستن باربند روی تنه دارند. اگر دوچرخه شما محل مخصوص برای بستن باربند ندارد می توانید از بست های C شکل که همراه باربند وجود دارند استفاده کنید. این بست ها با پیچیدن دور لوله تنه امکان پیچ شدن باربند را به شما می دهد.

 
باربند جلو

باربند جلو یکی از گزینه های افزودنی برای وسایل بیشتر می باشد. این باربندها گزینه دوم بعد از باربند عقب برای افزودن وزن روی چرخ جلو می باشد و روی بالانس و فرمان پذیری دوچرخه تاثیر می گذارد. باربند جلو اغلب بین دوچرخه سواران توریست که ناچار به حمل مقدار بار زیادی هستند، رایج می باشد.

 
انواع کیف دوچرخه

خورجین

نام خورجین (Pannier) از کلمه فرانسوی Panier به معنی سبد گرفته شده است. خورجین ها میان سایلکتوریست ها و سایر دوچرخه سوارانی که وسایلشان را حمل می کنند رایج است. از ویژگی های خورجین ها می توان به جادار بودن، محافظت از وسایل در آب و هوای مختلف و امکان جدا کردن سریع از روی باربند و همراه داشتن وسایل اشاره کرد. آنها به سادگی امکان بسته شدن روی باربند را دارند. همچنین امکان استفاده تکی یا بصورت جفت را دارند.

 


اخطار: مطمئن شوید که در چرخش عادی پاها هنگام رکاب زدن، پاشنه پاهایتان با خورجین در تماس نباشد. خورجین های خیلی بزرگ یا اتصال نادرست خورجین می تواند سبب برخورد پاشنه به خورجین و دوچرخه سواری در شرایط غیرایمن شود.
اشیاء کوچک ممکن است در خورجین های بزرگ گم شوند، پس به سازماندهی و بسته بندی آنها اقدام کنید. برای مثال شما می توانید ابزار دوچرخه را در یک بسته، کلید، کیف و موبایل خود را در بسته دیگر و غذا و سایر مواد خوراکی را در سومین بسته قرار دهید. اینکار احتمال گشتن به دنبال وسایل را کاهش می دهد.

 
کیف روی تنه

این کیف ها روی لوله بالایی تنه (Top Tube) قرار می گیرند و برای برنامه های کوتاه و تفریحی مناسب می باشند. شکل این کیف ها همانند خورجین ها می باشد با این تفاوت که حجم و وزن آنها به مراتب کوچکتر از خورجین است.

 


این کیف ها در قسمت جلوی لوله بالایی تنه و کنار پیشانی دوچرخه بسته می شوند. فضای کوچک این کیف ها کاربرد آنها را بسیار شبیه به کیف روی فرمان کرده و همانند آنها برای قرار دادن وسایل ضروری و مواد غذایی مورد استفاده در مسیر ایده آل است.

 
سبد دوچرخه

سبدهای دوچرخه می توانند در قسمت جلو یا عقب دوچرخه متصل شوند. سبدهای عقب معمولا در دو طرف چرخ عقب قرار می گیرند. به خاطر نداشتن درپوش بالای سبدها، می توان لوازم بلندتری در آنها حمل نمود. سبدهای جلو به دلیل اتصال به قسمت جلوی دوچرخه معمولاً کوچیکتر از سبدهای عقب می باشند. این سبدها اغلب روی فرمان یا نعلی دوشاخ، توسط بست های فلزی متصل می شوند.

 


بهترین استفاده: سبدها برای استفاده در هوای معتدل و حمل تعدادی وسیله مناسب هستند. سبدهای بزرگ عقب برای خریدهای مایحتاج روزانه از فروشگاه های مواد غدایی و سوپرمارکت ها ایده آل است چون اندازه سبدها با یک سبد موجود در فروشگاه ها برابر می باشد.

 
کیف زیر زین

این کیف ها زیر صندلی دوچرخه قرار می گیرند و معمولاً به ریل های صندلی متصل می شوند. بیشتر این کیف های برای قرار دادن وسایل کوچک از قبیل آچار چندکاره، تیوب یدک، تایلیور، وصله پنچری و غیره مناسب است. مدل های بزرگتر می توانند موارد بیشتری را در خود بگنجانند. از این کیف ها روی دوچرخه تان استفاده کنید تا هرگز نگران جاگذاشتن وسایل ضروری دوچرخه در خانه نباشید.

 
کیف فرمان

این کیف توسط بست یا بند روی فرمان متصل می شود. دسترسی آسان و فضای بیشتر نسبت به کیف زیرزین آن را برای قرار دادن دوربین، عینک ضدآفتابی یا خوراکی، ایده آل می سازد. برخی مدل های در قسمت بالای کیف دارای یک لایه پلاستیکی شفاف برای قرارگیری نقشه می باشند که محبوبیت زیادی در بین دوچرخه سواران توریست دارد.

اخطار: مطمئن شوید کیفی که انتخاب می کنید تأثیری در بکارگیری دسته دنده و ترمزها ندارد، همچنین کیف روی فرمان را بیش از اندازه پر نکنید که اینکار باعث بهم خوردن بالانس فرمان می شود.

 
صندوق باربند (Rack Trunk)

این کیف محکم بالای خورجین عقب توسط بندها و بست های نگهدارنده خود استفاده می شود. صندوق های روی باربند از خورجین ها کوچک تر هستند اما از کیف های زیر زین به مراتب بزرگترند.

 


استفاده از آنها برای کسانی که به دنبال فضای بیشتر برای قرار دادن وسایل هستند بسیار راحت می باشد. در بسیاری از این کیف ها از صفحات پلاستیکی برای تقویت نواحی تحت فشار و حفظ شکل کیف استفاده شده است. قرار دادن وسایل در این کیف ها به دلیل وجود فضاهای تقسیم شده در کیف به آسانی امکان پذیر می باشد. حتی برخی از کیف های صندوقی دارای پوشش ضدآب داخلی نیز می باشند.


نکات لازم برای خرید و استفاده از کیف ها

قابلیت تنظیم

برخی کیف ها توسط بندهای پارچه یا چسبی قابل تنظیم می باشند. اینها به شما اجازه می دهند تا بارهای متفاوتی را در سایزهای مختلف حمل کنید بدون اینکه قسمتی از کیف بدون استفاده باقی بماند یا در باد تکان بخورد و یا در اثر پیچیدن دوچرخه از سمتی به سمت دیگر جابجا شوند.


دسترسی آسان

همانگونه که قبل از گفته شد، دسترسی به کیف های روی فرمان نسبت به خورجین ها یا کیف های زیر زین بیشتر می باشد. یک نکته دیگر: چند قسمت برای باز کردن روی کیف وجود دارد؟ زیپ دار هستن یا چسبی؟ جیب های کوچک برای سازماندهی بهتر وسایل وجود دارد یا صرفاً دارای یک فضای بزرگ، ساده و تقسیم نشده است؟ بعضی دوچرخه سواران به این مسائل اهمیت می دهند و بعضی دیگر برایشان اهمیت ندارد.


مقاومت در برابر آب

اگر از آن دسته دوچرخه سوارانی هستید که در هر شرایط آب و هوایی دوچرخه سواری می کنید و تعارفی با باران و پاشیده شدن آب سطح جاده ندارید، به دنبال کیف های "ضد آب" به جای "مقاوم در برابر آب" باشید. کیف های ضد آب از مواد پلاستیکی ساخته می شود که امکان خشک ماندن و حفظ وسایل داخل کیف حتی در زیر باران مستقیم دارد.


اتصالات جانبی

اگر در محیط های عمومی توقف می کنید، شما احتمالاً تمایل دارید تا وسایلتان را همراه خود داشته باشید. یک ست سبد ثابت (غیر قابل جداشدن) ممکن است بهترین گزینه نباشد. شما می توانید از خورجین ها استفاده کنید. در مورد کیف های زیر زین، به دنبال کیف هایی باشید که امکان جدا کردن سریع و آسان را به شما می دهند مانند نمونه های بندی یا کیف هایی که با بست های کیف (سگگ پلاستیکی) به زیر زین متصل می شوند.

اخطار: مطمئن شوید کیف به طور ایمن به دوچرخه تان متصل شده است. وسایلی که به طور غیر ایمن قرار گرفته اند در هنگام سواری ممکن است به طور غیرمنتظره ای جابجا شوند و باعث از دست دادن کنترل دوچرخه شوند.


تناسب وزن بار

از حمل بارهای خیلی سنگین روی دوچرخه اجتناب کنید، حمل بارهای خیلی سنگین می تواند کنترل دوچرخه و فرمان پذیری را دشوار نماید. بارهای قرار گرفته در قسمت عقب دوچرخه کمتر از بارهای قسمت جلو در فرمان پذیری و کنترل دوچرخه تأثیر می گذارد. هر چه ارتفاع بارها کمتر باشد نیز بهتر است. یک دوچرخه که کاملاً بارگیری شده است هرگز نباید توانایی شما را در عبور از موانع، دوچرخه سواران دیگر و ماشین های عبوری تحت تأثیر قرار دهد.

خورجین ها الزامی ندارند به صورت ست کامل استفاده شوند. اگر فقط مقدار مشخصی بار دارید که یک خورجین را پر می کند، بهترین کار آویزان کردن همین یک خورجین در سمت مخالف جاده(ترافیک) روی باربند می باشد. اگر باربند و خورجین را به طور ایمن متصل کرده باشید، نیازی به نگرانی در مورد سمت دیگر باربند که باربندی قرار نگرفته است، باشید.

 


تهیه و تنظیم: استاد افشین رمضانی

 

 

.: گروه دوچرخه کوهستان توسن :.

لوگو گروه توسن

>
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات