تبلیغات
قالب وبلاگ
.

.
نویسندگان
مطالب مفید
سایتهای مفید
پیوندهای روزانه

راهنمای انتخاب کفش دوچرخه سواری

 

شما می توانید با هر نوع کفشی دوچرخه سواری کنید، اما کسانی که به طور منظم دوچرخه سواری می کنند می توانند از مزایای کفش هایی که مخصوص دوچرخه سواری طراحی شده اند بهره مند شوند. کفش های سازگار با پدال های فیکس(قفل شو) امکان بالا آوردن پدال را به منظور افزایش کارایی فراهم می کنند. این مقاله در مورد انتخاب هایی که در هنگام خرید کفش دوچرخه می توانید داشته باشید بحث می کند.


چرا کفش دوچرخه سواری؟

اگر از پدال های معمولی (Flat) استفاده می کنید، بدون شک از دیدن دوچرخه سوارانی که پاهایشان روی پدال ثابت است و با تمام قدرت رکاب می زنند این فکر به ذهن شما رسیده باشد که شاید این پدال ها انتخاب بهتری برای شما باشند. نگران نباشید، کفش دوچرخه سواری و پدال های فیکس یک قسمت از پیشرفت طبیعی یک دوچرخه سوار در جهت افزایش کارایی و کاهش خستگی می باشد.

 


 

در مقایسه با سایر کفش های ورزشی، کفش های دوچرخه سواری با کف تخت و سفت تر طراحی می شوند که باعث انتقال انرژی موثر به پدال ها می شود. این کف سخت مزایای دیگری هم دارد. این کفی های سخت و محکم تمام کف پا در بر می گیرند و عضلات پا را در برابر گرفتگی و خستگی محافظت می کنند. رویه کفش نیز به اندازه کافی محکم می باشد تا پا را پشتیبانی بیشتری کند.

کفش های دوچرخه سواری معمولا با پدال های مشخصی سازگار می باشند تا پا را به طور ایمن بر روی دوچرخه نگه دارند. کفش و پدال های فیکس امکان کنترل فوق العاده با حداقل اتلاف انرژی را برای دوچرخه سوار مهیا می سازد.


بررسی اجمالی

برای خرید کفش عجله دارید؟ در اینجا به بررسی ویژگی های کفش و پدال هایی که عمومیت بیشتری در بین دوچرخه سواران دارند می پردازیم.

 

انواع کفش های دوچرخه

اگر شما تصمیم به خرید پدال های فیکس گرفته اید اما نمی دانید از کجا باید شروع کنید پس نگران نباشید. انتخاب هایتان با توجه به نوع دوچرخه سواریتان قابل تشخیص خواهد بود.


کفش های مناسب برای دوچرخه سواری تفریحی (Sport)

اگر شما به صورت تفریحی (8 کیلومتر یا کمتر) دوچرخه سواری می کنید و پیاده روی راحت در کنار دوچرخه سواری نیز برایتان اهمیت دارد، شما ممکن است به کفش های دوچرخه سواری خاص نیاز نداشته باشید. کفش های سبک دوچرخه برای پیاده روی یا کفش های دوچرخه ثابت می توانند انتخاب های خوبی برای شما باشند. نداشتن کف سخت و محکم و نداشتن محل قرارگیری پل های فیکس، آنها را برای استفاده با پدال های دارای بست یا نوار پنجه نیز مناسب کرده است.

 


یکی از دسته بندی های نوظهور کفش های دوچرخه سواری کفشهای هیبرید یا کفش های اسپرت گفته می شود. این کفش ها شبیه کفش های تفریحی می باشند(یا حتی صندل ها) و امکان پیاده روی آسان را مهیا می کنند، اما کفی آنها با پل های فیکس سازگار هستند. این طراحی خلاقانه بهترین گزینه برای دوچرخه سوارانی می باشد که به صورت تفریحی یا توریستی دوچرخه سواری می کنند.


کفش های دوچرخه کوهستان

این کفش ها برای رکاب زدن با کارایی بالاتر، کفی نسبتاً محکمی دارند، اما جداره خارجی لاستیکی و قابل انعطاف کفش امکان پیاده روی در مسیرهای لغزنده یا خشن را می دهد. داشتن بندهای معمولی یا چسبی، تنظیم تناسب کفش و پا را ممکن می سازد و همچنین این نوع کفش ها محافظت کمی از پنجه پا نیز دارند.

در صورت بالا بردن قیمت، شما می توانید کفش هایی با ویژگی هایی از قبیل کفی محکم تر، وزن کمتر، محافظت بهتر از پا و مچ پا، آستر ضدآب، حلقه های چسبی بیشتر یا بندهای سگک دار برای بهبود تناسب و امنیت پایتان تهیه کنید. برخی کفش ها امکان جدا کردن میخ های زیر پنجه را بمنظور انقباض بیشتر پا در هنگام حرکت بدون دوچرخه به شما می دهند.

 کفش های فیکس دوچرخه کوهستان از سیستم پل های دو رزوه بهره می برند.

برخی کفش های دوچرخه کوهستان با کفی تخت و بدون امکان نصب پل عرضه می شوند. این نوع کفش ها مختص استفاده با پدال های تخت و پدال های دارای بست پنجه استفاده می شوند.

 
کفش های دوچرخه جاده

کفش های دوچرخه سواری جاده به داشتن کفی های سخت مشهور هستند که روند انتقال قدرت به پدال ها را آسانتر می کند. کفش و پل های جاده برای راه رفتن و انقباض کف کفش طراحی نشده اند. آنها مناسب راه رفتن در مسافت های بیشتر نیستند و انعطاف ندارند. این ویژگی ها باعث افزایش کارایی می شوند و امکان انتقال بیشترین نیرو را روی دوچرخه به دوچرخه سوار می دهند.

تمامی کفش های جاده دارای ساختاری با وزن کم و تهویه مناسب هستند. با نگاهی به مدل های گران قیمت تر، خواهیم دید مواد بکار رفته در کفش مانند فیبر کربن برای افزایش سختی کف کفش و سیستم تناسب کفش با پا برای تنظیم سفارشی کفش بکار می رود. در اکثر کفش های جاده، یک قطعه کوچک لاستیکی در پاشنه تنها قسمت قابل انعطاف کفش می باشد. اکثر کفش های فیکس جاده از هر دو سیستم 3 رزوه و 2 رزوه برای اتصال پل استفاده می کنند.

 


یک نکته قابل توجه در مورد کفش های جاده مخصوص رشته سه گانه می باشد. کفش های سه گانه بازدهی مورد نیاز مسابقات را با انتقال بیشترین نیرو و امکان ورود و خروج آسان و انعطاف مناسب در هنگام سوار یا پیاده شدن از دوچرخه میسر می سازد.کفش دوچرخه های ثابت

کلاس های دوچرخه ثابت از سایر کفش های رایج دوچرخه سواری استفاده می کنند. کفش های دوچرخه ثابت تنوع زیادی دارند که برای این منظور ساخته شده اند. به علاوه، اکثر کفش های دوچرخه کوهستان معمولاً بخوبی کار میکنند.

 

مقایسه ویژگی های کفش
سازگاری پدال های فیکس
کفش هایی که برای استفاده با پدال های فیکس طراحی شده اند، دارای لیست سازگاری با توجه به طرح رزوه (حفره) های قرارگیری پل روی کفش می باشند. برخی رزوه های کفش های جاده، هر دو نوع پل های دارای 2 و 3 رزوه را قبول می کنند، اما بیشتر کفش ها فقط یک نوع پل را پشتیبانی می کنند. کفش های ساخته شده برای استفاده از سیستم دارای 2 رزوه قابل استفاده با پل های دارای 3 رزوه نیستند. سیستم دارای 4 رزوه قابل انطباق با سیستم های دیگر نیز می باشند.

 

این سیستم ها چه تفاوتی در کارکرد دارند؟
- سیستم 2 رزوه ای:

به اسم سیستم SPD (مخفف Shimano Pedaling Dynamics، که اولین و تنها استاندارد می باشد) نیز معروف است. سایز پل کوچکتر، یک اتصال محکم را بین پل و پدال ارائه می کند. پل واقع در تورفتگی کف کفش امکان راه رفتن آسان تر را حداقل در مقایسه با سیستم 3 رزوه ای فراهم می سازد. این سیستم روی اکثر کفش های کوهستان و برخی کفش های جاده (از طریق مبدل) استفاده می شود.

 

- سیستم 3 رزوه ای:

برخی اوقات با نام سیستم لوک (Look-style system) (نام شرکت پیشرو در این سیستم) نیز شناخته می شود. این سیستم بیشترین ثبات، استحکام و انتقال انرژی را در هنگام دوچرخه سواری به شما می دهد. با وجود پل بزرگ برجسته، قسمت پایین این کفش ها تاحدودی امکان راه رفتن را برای شما فراهم می آورند.

 


کفش های دیگر دوچرخه سواری با دارا بودن کفی سخت اما بدون داشتن پل فیکس، هر یک به نوبه خودشان باعث افزایش اثربخشی در هنگام پدال زدن می شوند. این پدال ها قابل استفاده بر روی پدال های تخت می باشند.

 
سایز کفش

کفش دوچرخه سواری باید از ابتدای خرید اندازه پا و راحت باشد. به خاطر کف محکم و سخت کفش، کفش های دوچرخه خیلی راحت نیستند و احتمال کمی دارد تا بعد از خرید در آنها احساس راحتی کنید (جا باز نمی کند). تمامی کفش ها باید مقدار کافی فضا برای تکان خوردن پنجه در داخل کفش داشته باشند. در قوس پایتان باید احساس راحتی داشته باشید و توسط کفش محافظت شود و همچنین پاشنه نباید به بالا و پایین حرکت کند. البته در حین راه رفتن ممکن است کمی احساس لغزش در پاشنه داشته باشید و این به دلیل سفتی کف کفش است که پایتان را در وضعیتی باثبات در هنگام دوچرخه سواری حمایت می کند. اگر احساس می کنید کفش به خاطر لغزش، با پایتان تناسب ندارد، سعی کنید از سایز کوچکتر استفاده کنید یا مدل های متفاوتی دیگری را امتحان کنید.

کفش های دوچرخه سواری براساس شرکت های تولید کننده در سایزهای مختلف اروپایی و آمریکایی عرضه می شوند.


نحوه بسته شدن: بندی یا چسبی؟
کفش های دوچرخه سواری با یکی از چندین نوع روش بستن کفش، تولید می شوند.

- کفش های بندی(بند دار) : بیشترین امکان تنظیم میزان سفت شدن را به شما می دهد. همچنین به واسطه انعطاف بندها، راه رفتن با این نوع کفش ها بسیار عالی است. بندها قابلیت شستشو با آب را بعد از کثیف شدن دارند. در هنگام استفاده از کفش های بند دار، مطمئن شوید انتهای بندها به اندازه کافی کوتاه باشد یا داخل کفش قرار داده شوند تا از درگیر شدن با زنجیر بدون حفاظ جلوگیری شود.

 
- کفش های چسبی :

از ویژگی های این نوع، امکان بستن سریع و مزیت استفاده در شرایط نم و گل آلود می باشد. چسب ها نسبت به نوع بندی انعطاف کمتری دارند و در طی سواری ایمنی بالاتری در نگهداشتن دوچرخه سوار مهیا می کنند. اکثر کفش های دوچرخه سواری 2 یا 3 بند چسبی دارند. به خاطر داشته باشید تعداد بیشتر چسب ها، امکان تنظیم تناسب بیشتری را سبب می شوند.

 
- کفش های سگک دار :

گران تر از کفش های دیگر هستند اما بیشترین نیروی لازم برای بستن و امنیت بالای دوچرخه سوار را پیشنهاد می کنند.

 

جداره خارجی(عاج) کف کفش
طرح های خارجی کف کفش تنوع بسیار زیادی دارند.
- دوچرخه سواران تفریحی و توریستی: کف لاستیکی ساده کاربرد خوبی دارد.

- دوچرخه سواران کوهستان: بیشترین انعطاف را برای راه رفتن و نیاز به سختی کافی در برابر سطوح خشن دارد. این کفی ها چسبندگی خوبی روی مکان های صخره ای، لغزنده یا بی ثبات دارند.

- دوچرخه سواران جاده: معمولا کفش های دارای کف هموار و صاف را ترجیح می دهند تا وزن کمتر و مقاومت کمتری در برابر باد داشته باشد. در ساخت برخی مدل ها نیز از فیبر کربن به منظور بیشترین انتقال قدرت به پدال ها استفاده می شود.


سازگاری پل

پل ها به ته کفشتان پیچ می شوند اما ابتدا باید با پدال ها بدرستی تطبیق داشته باشند تا بستن و جدا کردن پل ها در وضعیتی ایمن انجام شود. به همین دلیل، پل ها با پدال ها عرضه می شوند و نه با کفش ها.

برای تهیه یک سیستم فیکس کامل، شما نیاز به 1)کفش هایی با رزوه هایی داشته باشید که آن نوع از پل هایی که می خواهید خریداری کنید را بپذیرند و 2) پل و پدال هایتان با یکدیگر سازگاری داشته باشد(که معمولا ً با یکدیگر خریداری می شوند). اگر شما قبلاً از پل خاصی استفاده می کردید، پل های جایگزین به صورت تکی نیز قابل تهیه می باشد.

 


قرارگیری صحیح پل روی کفش ها برای عملکرد صحیح سیستم پدال های فیکس (قفل شونده) لازم است. قرارگیری نادرست پل یا تنظیم نبودن پیچ حساسیت پدال (تنظیم کننده میزان نیروی وارده برای خروج کفش از پدال) سبب بروز مشکلات در هنگام جدا کردن کفش و زانو درد خواهد شد.

نکته: مطمئن باشید کفش ها، پل ها و پدال هایتان برای کار با یک سیستم مشخص طراحی شده باشند.


نگهداری کفش دوچرخه

کفش ها باید بعد از هر بار کثیف شدن با دستمال یا پارچه تمیز شوند. برای آلودگی های زیاد، می توانید از یک برس همراه با آب گرم و پارچه صابونی استفاده کنید.

قبل از استفاده مجدد، اطمینان حاصل کنید که کفش را به طور کامل خشک کرده اید. بهترین روش برای خشک کردن کفش ابتدا استفاده از یک دستمال توالت، سپس جدا کردن کفی داخل کفش و خشک کردن جداگانه هر یک می باشد. قرار دادن کفش در محلی که هوا جریان دارد عمل خشک کردن را سریع تر خواهد نمود.

 


روش دیگر بسته بندی کفش ها با روزنامه می باشد. یک شب تا صبح را با این روش سر کنید. صبح روزنامه ها را بعد از جذب رطوبت داخل کفش از آن خارج کنید. با توجه به میزان رطوبت، شما ممکن است مجبور به تعویض کاغذهای داخل کفش بعد از چند ساعت برای افزایش سرعت خشک کردن کفش شوید.

 
روکش کفش (روکفشی)

زمانی که هوا سرد یا مرطوب می شود، این روکش ها با قرارگرفتن روی کفش دوچرخه، آن را می پوشانند. این روکفشی ها از جنس نئوپرن یا لامینیت ساخته می شوند که باعث عایق شدن و مقاومت در برابر آب می شوند.

 


قسمت کف کفش برای جا رفتن پل و پاشنه کفش آزاد می باشد. روکفشی ها فقط بمنظور دوچرخه سواری ساخته شده اند و نباید در هنگام راه رفتن مورد استفاده قرار گیرند چون قسمت کف آنها برای اینکار طراحی نشده اند.برای دوری از یک سواری در فصل سرد، استفاده از این روکفشی ها مورد توجه می باشد. روکفشی ها با پوشاندن کفش شرایط گرم و دلپذیری را برای پاهایتان به ارمغان می آورد.


تهیه و تنظیم استاد افشین رمضانی

 

.: گروه دوچرخه کوهستان توسن :.

لوگو گروه توسن

>
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات